אי נוחות של תינוק בזמן הנקה 


קורה לך לעתים שהתינוק שלך מרגיש חוסר נוחות בזמן ההנקה?

יש תינוקות שלא יהיו נינוחים, יבכו או ימשכו את השד במהלך ההנקה. זו התנהגות די נפוצה בסביבות 6-8 שבועות, אם כי זה יכול להתרחש בכל עת. 

ברור לגמרי שהמצב הזה לא פשוט, בכי התינוק עלול להכניס ללחץ טבעי של האם שרק רוצה שהתינוק יהיה שמח ושבע, ולעתים גם יכולות להתגנב מחשבות של אי יכולת כאמא, לא משנה כמה אנחנו מבינות שהמצב נפוץ בהנקה. 

במאמר הזה אספתי את הסיבות הנפוצות לאי נוחות בהנקה ומה ניתן לעשות במקרה של כל אחת מהן. 

 

לפני הכל - אתרי את הסיבה לאי נוחות

ישנם מספר פרמטרים כדי להבחין במצב ולהבין מה צריך לעשות אם בכלל. 
חצי הדרך לפתרון הוא למצוא את הסיבה לבכי ולאי נוחות התינוק. 

  • האם זה קשור לקפיצת גדילה?

  • מתי זה קורה? (בוקר, ערב, רק בהנקה או גם במהלך כל היום, בתחילת ההנקה או האם זה מתחיל באמצע?)

  • האם ההתעסקות בשד מתרחשת בשני הצדדים באופן שווה או רק בצד אחד?

  • מה עוד קורה עם התינוק?
     

האם התינוק עובר קפיצת גדילה פיזית או נפשית או מפתח מיומנויות חדשות?

בזמנים שתינוקות עוברים קפיצות גדילה פיזית מאד יכול להיות שהתינוק יחווה חוסר נוחות. עבור תינוקות מסוימים, ייתכן שלא יהיה שינוי בהתנהגותם כאשר יש להם קפיצת גדילה.

התינוק שלך גם מתפתח כל הזמן נפשית ולומד מיומנויות חדשות. זה יכול להיות קצת מבלבל עבורו וייתכנו שבועות שבהם יהיה עצבני מהרגיל. בשלב זה ייתכן שהתינוק שלך ירצה לאכול יותר ויכול להיות באי שקט. זה לא נדיר שתינוק ניזון פתאום עד 18 פעמים ב-24 שעות. או להיפך, לא להישאר מחובר מספיק זמן להאכלה ראויה. הוא יכול להיות עצבני ולבכות הרבה כשאת מנסה להניק.

העניקי לו את הזמן והתשומת לב הנוסף שהוא צריך. האכילי את התינוק בחדר שקט שבו סביר להניח שיהיו פחות הסחות דעת. אין דבר גרוע יותר ממצב שבו הוא נצמד ואז שומע את אבא או רואה את הכלב ומפסיק לאכול (או גרוע מכך, מסובב את הראש כשהפטמה עדיין בפה שלו!).

החדשות הטובות הן שמחזורים אלו בדרך כלל נמשכים רק מספר ימים והתינוק חוזר לדפוסי ההתנהגות הרגילים שלו. 

כדי לקרוא עוד על קפיצות גדילה לחצי כאן
 

מתי התינוק לא נינוח? 

כדי להבין את הסיבה, כדאי לשים לב מתי מתרחשת ההתנהגות הזו, הן במהלך ההנקה והן במהלך היום.

אם התינוק לא נינוח בדיוק כשהחלב שלך יוצא (או מיד אחריו), יש סיכוי טוב שההתנהגות הזו קשורה לזרימה  מהירה. 

אם התינוק מרגיש חוסר נוחות עוד לפני שהתחלת להניק יכול להיות שנמצא כבר במצב של רעב או כמה דקות לאחר מכן, הוא עלול להיות חסר סבלנות כאשר תגיע זרימת החלב המהירה. 

אם זה קורה בתחילת ההנקה, תבחני האם התינוק מתקשה להתחבר היטב לשד

אם התינוק שלך מתעצבן או בוכה, לגרום לו להיצמד יכול להיות אתגר. בין אם זה בגלל עייפות רבה, גירוי יתר או סתם רעב, סביר להניח שתינוק בוכה לא ייצמד.

להתחיל להניק בזמן שהתינוק שלך רגוע וער, ולפני שהוא יהיה רעב מדי. שימי לב לסימני רעב מוקדמים כמו חיפוש אחרי הפטמה, צקצוק שפתיים, מציצת ידיים, הוצאת לשון החוצה או התעוררות משינה. בכי הוא סימן מאוחר לרעב.

גם חיתול תינוקך והחזקתו קרוב, עמעום האורות או תנועה למקום שקט ושקט, עשוי לעזור.

חוסר נוחות בסוף ההנקה (או מה שנראה כמו הסוף) עשוי להיגרם מכך שהתינוק צריך לגהק, או שהוא מוכן לסיים את ההנקה, או סתם רוצה להמשיך בפעולת היניקה ללא זרימת חלב או לחילופין רוצה להמשיך לינוק בצד השני או עם שד בעל זרימה מהירה יותר של חלב.

תינוקות רבים יבכו, יתעסקו, ימשכו את השד וכו' אם הם יצטרכו לגהק. נסו לגרום לתינוק לגהק בין השדיים ואחרי האכלה, אך אל תדאגו אם התינוק אינו גיהק והוא מרוצה. תינוקות יונקים בסך הכל לא קולטים כל כך הרבה אוויר במהלך האכלה כמו תינוקות שניזונו מבקבוק, כך שבדרך כלל אין צורך לגהק לעתים קרובות כל כך. אם התינוק בכה לפני שהוא ינק, או כל כך רעב שהוא יונק "בטירוף" או אם לאמא יש זרימה מהירה, יכול להיות שהתינוק שואב יותר אוויר וייתכן שיהיה צורך לגהק לעתים קרובות יותר.

אם לתינוק קשה לגהק, נסו לגרום לתינוק לגהק לעתים קרובות יותר במהלך האכלה. 

תנוחת הגיהוק הטובה ביותר היא זו שמפעילה לחץ חזק על בטנו של התינוק. 

הנחת התינוק מעל הכתף למעלה כך שיש לחץ על הבטן של התינוק עובדת לרוב היטב. להסתובב תוך כדי כך עשויה להסיח את דעתו מספיק זמן כדי לקבל גיהוק טוב. אולי אפילו להשכיב את התינוק על הבטן על הברכיים וכך לגרום לגיהוק. 

התעסקות עם השד לאחר הנקה 

אם התינוק מרגיש עדיין אי נוחות אחרי שהוא יונק ושללת סיבות אחרות, הסיבה יכולה להיות תהליך של שינוי דפוס ההנקה שלו. תינוקות הופכים יעילים מאוד בזמן ההנקה יחד עם הגדילה והבשלות. הם יכולים לחלוב את השד בהרבה פחות זמן לכל סשן האכלה ממה שדרשו קודם לכן. התסכול של התינוק עשוי להיות רק סימן לכך שהוא סיים ורוצה להמשיך הלאה.

בנימה דומה, תינוק מדי פעם רק ירצה לינוק בתום הנקה רק על מנת למצוץ וזרימת החלב מתסכלת אותו. ניתן להציע לו אצבע או מוצץ (אם התינוק מבוגר מ-4-6 שבועות).

חשוב לשים לב מתי בשעות היום התינוק מתחיל לבכות זה עשוי לשפוך קצת אור על הסיבה.

אם התינוק שלך חש אי נוחות יותר בבוקר, יכול להיות שהשדיים המלאים מדי שלך משחררים יותר מדי חלב מהר מדי. השדיים שלך נמלאו בחלב במהלך הלילה והתינוק לא יכול להתמודד עם הזרימה החזקה הזו.

לעומת זאת, אם הוא לא שקט יותר בערבים, אולי שחרור החלב איטי מדי והוא מתוסכל ונעשה חסר סבלנות בהמתנה לזרימת החלב ומתחיל לבכות.

שימי לב - זה לא תמיד קשור לשעה ולזמן ביום, לעתים התינוק פשוט מאד רעב ומתעצבן שהזרימה לא מהירה מספיק ומנגד יכול להיות שהזרימה מהירה לו מדי. 

תוכלי לקרוא עוד על הנקה צפופה במאמר כאן

שחרור חזק של חלב, או ירידה בפעילות יתר, יכול לגרום לקטנטן שלך להיחנק, להסתער או להשתעל כשהוא אוכל. הם עלולים להירתע מהשד כי הם לא אוהבים או לא יכולים להתמודד עם הזרימה המהירה. הם יכולים גם לבלוע הרבה אוויר עם החלב ולהתנפח בגזים, מה שגורם לעצבנות רבה יותר. 

תוכלי לקרוא עוד על פתרונות לזרימה מהירה או איטית כאן

האם ההתעסקות בשד מתרחשת בשני הצדדים באופן שווה או רק בצד אחד? 

לרוב האמהות יש ירידה מהירה יותר ו/או אספקת חלב בשפע יותר בצד אחד מאשר בצד השני, כך שאם התינוק שלך מתעסק יותר בצד אחד, ייתכן שזה נובע מההבדלים הללו. לפעמים תינוקות יסרבו או יתעסקו בשד כאשר הזרימה איטית יותר או חזקה מדי, או האספקה ​​מעט נמוכה יותר. הם מצדם יעדיפו את הצד שמאכזב יותר/פחות מהר ושההיצע בו שופע יותר. 


מה עוד קורה עם התינוק? 

האם הוא חולה או שבוקעות לו שיניים? 

האם משהו חדש או שונה קורה בסביבה שלו? 

האם התינוק התחיל לאכול מוצקים או מנסה מזון חדש? 

האם יש הפגנה של תסמינים נוספים מלבד אי הנוחות בהנקה?

בהמשך המאמר תוכלי לקרוא על מצבים נוספים שיכולים להוביל לאי נוחות בהנקה, ישנו מצב שהבעיה תהיה מורכבת משילוב של מספר דברים יחד. 

 

האם התינוק מעדיף בקבוק/זרימת חלב מהירה יותר

אפילו תינוקות צעירים מאוד יכולים להבחין במהירות שמשיכה, לישה של השד וכו' יכולים לגרום באופן זרימת החלב.  כך הם יכולים להקל על זרימת חלב מהירה וקלה יותר. חלק מהתינוקות הופכים חסרי סבלנות לזרימת החלב האיטית יותר בעקבות הזרימה המהירה הראשונית. זה עשוי להיות קשור לזרימה איטית או לא.

כאשר מתחילה האכלה בשד יש טפטוף חלב ואז כאשר מתרחשת הזרימה הראשונית (מספר שניות עד דקה לתוך ההאכלה), זרימת החלב מואצת לא מעט. באותו זמן זה עלול לטפטף מהר מאוד, להשפריץ, או אפילו להתיז. כמה דקות לאחר מכן הוא מואט שוב ​​והתינוק חייב להמשיך לינוק במרץ כדי לעורר זרימות נוספות. דפוס זה יכול להימשך באמצעות זרימות עוקבות, מרובות כל עוד התינוק ממשיך לינוק במרץ. בסופו של דבר, התינוק ילמד שהזרימה תתגבר שוב אם הוא רק ימשיך לינוק/לבלוע במרץ.

בהזנת בקבוק, הזרימה היא מיידית ורציפה. התינוק נדרש לעבוד מעט מאוד. ברגע שלתינוק יש בקבוק, במיוחד הרבה בקבוקים, הוא עשוי להעדיף את קלות ההנקה בבקבוק על פני עבודת ההנקה ועלול להיות מתוסכל מהשד לאחר ההפחתה הראשונה וכאשר זרימת החלב מתחילה להאט.

אם התינוק מקבל בקבוקים, כדאי לקחת מהם הפסקה לזמן מה. כאשר חייבים להשתמש בבקבוק, מומלץ להשתמש רק בפטמה של ניו בורן, כך שהוא לא יקבל זרימה מהירה של חלב מהבקבוק, אלא יצטרך לעבוד קצת יותר כדי לקבל את החלב.

לפעמים גם תינוקות של אמהות עם עודף היצע או זרימה מהירה יתרגלו מאוד לזרימה המהירה ויתנגדו כשהיא בדרך כלל מואטת איפשהו בין 3 שבועות ל-3 חודשים.

ניתן להיעזר בלחיצת חזה כאשר אי הנוחות אתך התינוק מתחילה או ממש לפני שאת מצפה שזה יקרה. זה יעזור להאיץ שוב את זרימת החלב. ברגע שהלחיצה מפסיקה לעזור, נסי להעביר את התינוק לצד השני כשהוא מתחיל שוב להתעסק עם השד וחוזר חלילה (לאחר שימוש בלחיצה) לפי הצורך.

בקיעת שיניים

בקיעת שיניים עלולה לגרום להתנהגות הנקה לא שקטה, מכיוון שחלק מהתינוקות חווים אי נוחות בחניכיים עם היניקה. התינוק אולי יתחיל לינוק, אבל אז יפסיק לבכות או להתעסק ולא ירצה לינוק יותר.

 

פטרת בפה

זיהום פטרייתי זה יכול להשפיע על הפטמות שלך או על הפה של התינוק. אם לתינוק שלך יש קיכלי דרך הפה, אז האכלה תהיה לא נוחה עבורו והוא יכול להתעצבן. אם את חושדת בכך, פני לרופא הילדים שלך. 

אף סתום

אף סתום עלול לגרום לאי נוחות בהנקה. 

אם לתינוקך יש אף סתום והוא מתקשה לנשום ולהניק בו זמנית זה בהחלט יכול להיות גורם ראשי לאי נוחות. 

 

אלרגיה או רגישות למזון

חלק מהתינוקות עם אלרגיות או רגישויות למזון מפגינים התנהגות אי נוחה בהנקה. 

לעתים קרובות כאשר יש רגישות למשהו בתזונה של האם, התינוק יגיע אל השד רעב אך כאשר הוא יטעם או יריח משהו בחלב שיגרום לו למצוקה במערכת העיכול, תהיה נסיגה, הנפת הראש קדימה ואחורה וכו'. אי נוחות בהנקה כגורם לאלרגיה למזונות בתזונה של אמא היא נדירה. 

אם זו הבעיה, סביר להניח שתבחיני בתסמינים אחרים, כגון יריקות מוגזמות או הקאות, קוליק, שלשולים, פריחה, גודש מתמשך או נזלת, או גזים מוגזמים. 

 

ריפלוקס

למרות שזה לא כל כך נפוץ אצל תינוקות יונקים, לפעמים האוכל חוזר מהבטן של התינוק. זה יכול לגרום להם לבכות ולהרגיש אי נוחות בעת האכלה. שוחחי עם הרופא של תינוקך אם את חושדת שזו הסיבה לבכי של תינוקך בשד.

 

לשון קשורה

קשירת לשון עלולה לגרום לתינוק להיות בחוסר נוחות על השד.  

שימי לב - לשון קשורה מאובחנת בדרך כלל כבר בשבועות הראשונים של הלידה ולא אחרי מספר חודשים. 


לסיכום - 

אמנם ישנן סיבות רבות שתינוק עשוי להיות באי נוחות כשאת מניקה, זכרי, כל התינוקות נרגנים לפעמים. יכול להיות שההנקה היא לא הסיבה.

לפעמים כדאי לחזור לבסיס ולהתכרבל עור לעור, להתרחץ עם התינוק או לצאת לטיול ולשנות נוף. 

כאשר תינוקך רגוע ושקט, נסי להאכיל אותו שוב. אולי תמצאי שזו אפשרות מוצלחת יותר.

כל יום וכל האכלה יכולים להיות שונים, אז אל תתייאשי ותחשבי שהנקה לא בשבילך ועבור תינוקך. 

ההתמדה יכולה להשתלם, וברגע שתזהי מדוע התינוק שלך לא רגוע, תוכל לקבל זמני האכלה שלווים ומלכדים.


 

מקורות - 

https://kellymom.com/hot-topics/fussy-while-nursing

https://momlovesbest.com/fussy-baby-while-breastfeeding


 

x

#{title}

#{text}

#{price}