חיסון שפעת בעת הנקה

החורף הגיע, ושוב עולה סוגיית חיסון השפעת לכותרות – האם להתחסן או לא? שאלה נוגעת במיוחד לנשים מיניקות, הנוטלות אחריות על עצמן ועל הבייבי המתוק שלהן. במאמר מרתק שמובא באתר The Milk Mob, ואשר מכוון להעשרה וחינוך בתחום ההנקה, נידון באריכות נושא החיסונים, ובמיוחד חיסון השפעת בזמן ההנקה.

חיסון השפעת נחשב לסיכון בטוח יחסית, והוא ניתן בשני אופנים – בצורת תרסיס ובצורת זריקה. חיסון ההזרקה הוא מומלץ יותר בדרך כלל, מכיוון שהוכח שהוא יעיל יותר נגד שפעת העופות H1N1, אך האם הדבר נכון גם לגבי נשים מיניקות? האם נשים מיניקות צריכות להתחסן נגד שפעת? ובכן, משרד הבריאות ממליץ לכולם, החל מגיל 6 חודשים להתחסן נגד שפעת, ודבר זה כולל נשים מיניקות. תינוקות מתחת לגיל 6 חודשים אינם יכולים לקבל את החיסון, ולכן חשוב במיוחד שהאם תקבל את החיסון, ותעביר את הנוגדנים לתינוק ע"י הנקה או חלב אם.

אז איזה חיסון מומלץ יותר עבור נשים מיניקות, ואיזה חיסון יהיה יעיל יותר למניעת שפעת אצל התינוקות היונקים?

במחקר חדש שנעשה בארה"ב, ופורסם בין היתר ע"י אנה אגלש, נדגמו במקריות 248 נשים מיניקות שקיבלו את החיסון ע"י תרסיס או את החיסון ע"י הזרקה, ונשים שקיבלו חיסון פלצבו של אחד משני הסוגים. לאחר כמה ימים, נמדדו רמות הנוגדנים לשפעת בחלב האם של הנשים. המדידה בדקה קודם כל האם החיסון בטוח לנשים ולתינוקות, ואכן שני החיסונים נמצאו כבטוחים לאם ולתינוק. המדידה גם בדקה את רמת הנוגדנים שהועברה לתינוק, ובחיסון הIIV נמצא שרמות הנוגדנים של התינוק היו גבוהות יותר מרמות הנוגדנים שנמצאו אצל תינוקות אשר אימם חוסנה בעזרת התרסיס. כמו כן, המדידה בדקה האם הנגיף המוחלש הקיים בחיסונים הועבר לתינוק. במקרה זה נמצאו הבדלים, כאשר בחיסון LAIV הניתן כתרסיס, הועבר הנגיף המוחלש לתינוקות, ובחיסון IIV שניתן ע"י הזרקה, הנגיף כלל לא הועבר מהאם לתינוק. חשוב לציין שהנגיף המוחלש לא גרם להתפרצות השפעת אצל התינוקות, אך הימצאותו אצל התינוקות הובילה את עורכי המחקר למסקנה שחיסון הIIV ע"י הזרקה הוא המועדף לנשים מיניקות.

באופן כללי, לנשים מיניקות מומלץ להתחסן באופן סדיר בכלל החיסונים הנדרשים, כדי להגן הן על עצמן והן על התינוק מפני מחלות נפוצות. החיסון היחיד שלא מומלץ בזמן ההנקה הוא החיסון נגד קדחת צהובה, ומומלץ להימנע ממנו, אלא אם נוסעים למקום בו יש התפרצות של המחלה. לגבי חיסון השפעת, כפי שהוכח במחקר האמור לעיל, יש עדיפות לחיסון IIV  הניתן ע"י הזרקה, מכיוון שהוא נמצא יעיל יותר, וכן לא נמצאו שרידים של הנגיף המוחלש אצל התינוקות.

בין אם תבחרנה בחיסון IIV או בחיסון LAIV, אנו מאחלות לכן ולבייבי חורף נעים ובריא!

x

#{title}

#{text}

#{price}