מתן בקבוק לתינוק יונק

מאת: דליה אבני, יועצת הנקה IBCLC

 


קיימים מקרים בהם על אף שהאמא מאד רוצה להניק הנקה בלעדית, יש צורך במתן חלב בבקבוק. זה המצב למשל כשהתינוק מסיבות שונות לא מצליח להתחבר לשד, לא עולה מספיק במשקל, האמא צריכה לחזור לעבודה. בכל המצבים האלה, חשוב לתת את הבקבוק בצורה שלא תפגע בהנקה.

ישנם תינוקות שמסוגלים לשלב אכילה מבקבוק ויניקה מהשד ללא בעיה. תינוקות אחרים לאחר מתן בקבוקים מעטים ירגישו שיש דרך קלה לקבל את האוכל כי מהבקבוק החלב במהירות ובקלות. אם כן, כיצד ניתן בקבוק לתינוק יונק על מנת להפחית את הסיכוי שידחה את השד:

1. לבחור בקבוק מתאים – יש לבחור בקבוק עם פטמה עם מעבר איטית (בדרך כלל אלה שמגיל 0-6 חודשים). כדי לבדוק את הזרימה, אפשר להפוך את הבקבוק כשנמצא בתוכו נוזל ולראות אם הנוזל מטפטף לבד או שהחור מספיק קטן כדי לעצור את הנוזל. אנחנו נעדיף בקבוק שלא נוזל מעצמו. בנוסף, חשוב שהפטמה לא תהיה צרה מדי, אלה רחבה בדומה לשד אשר מתחיל בפטמה צרה ומתרחב בהילה.

2. תנוחה – בעת האכלת התינוק, יש להושיב אותו עם תמיכה כך שנוכל לתת את הבקבוק בזווית כמעט מקבילה לרצפה. זוית הבקבוק חשוב מאד מכיוון שהוא גם משפיע על הקלות בה החלב זורם מהבקבוק. מה שחשוב הוא שהתינוק יצטרך להתאמץ ולא שהחלב יזרום אליו.

3. לגרות את פי התינוק עם הפטמה על מנת לעודד אותו לפתוח פה גדול (כמו בהנקה) ורק אז להכניס את הפטמה של הבקבוק לפיו. השתדלו להכניס כמה שיותר מהפטמה על מנת שהשפתיים של התינוק יגיעו גם לחלק המתרחב. זאת על מנת שכשיחזור לינוק מהשד, הוא לא יתפוס את הפטמה בלבד אלא ישמור על פה פתוח על ההילה.

4. הקפידו שרק קצה פטמת הבקבוק בתוך פי התינוק יהיה מלא בחלב (כן, חלק מהפטמה יהיה ריק ולא, הוא לא יבלע אויר כי קצה הפטמה מלא בחלב).

5. תנו לתינוק כמה לגימות מהבקבוק ואז הטו מעט את התינוק כך שהפטמה ריקה לגמרי. תנו לתינוק למצוץ כמה מציצות על ריק (לא הוא לא בולע אויר – הוא מוצץ כמו על מוצץ). לאחר כמה מציצות על ריק, נותנים שוב כמה לגימות עם חלב וחוזר חלילה. דרך האכלה זו דומה יותר להנקה בה אין זרימה אחידה של חלב.

כמה עקרונות חשובים:
אחרי ארוחה, לוקח למוח שלנו בערך 20 דקות לקבל את מסר השובע. אם התינוק מקבל את כל תוכן הבקבוק ב-5 דקות, הוא לא יודע שהוא שבע וימשיך להראות סימני רעב. ההורים חושבים שהוא עדייו רעב, מכינים מנה נוספת וכך קורה שתינוק שאוכל מבקבוק כמות גדולה יותר ממה שהוא צריך. בהנקה התינוק יונק למשך 30-40 דקות וכך יודע להפסיק כשהוא שבע.

לכל תינוק יש צורך במציצה. כאשר הוא יונק, הוא נמצא על השד זמן רב וכך צורך המציצה מקבל סיפוק. אם התינוק מסיים בקבוק ב-5 דקות, הוא ימשיך לעשות תנועות חיפוש כי זה לא סיפק את צורך המציצה שלו. ההורים שוב עלולים לפרש את הסימנים האלה כרעב ויתנו לו מנה נוספת.

בעת האכלת תינוק מבקבוק, חשוב מאד להסתכל עליו ולקרוא את שפת גופו. חשוב שהתינוק יהיה זה שיקבע את קצב האכלה ולא שיצטרך לרדוף אחרי הזרם. תינוק שניזון מבקבוק אינו יכול לנשום בזמן שהוא בולע. ולכן אם הזרם מהיר, התינוק עסוק בבליעה כל הזמן ובקושי נושם. אחרי האכלה כזאת, נראה התינוק כאילו שהוא רץ מרתון, מתנשף ולעתים ממש במצוקה.

דליה אבני
יועצת הנקה IBCLC, מנחת מפגשי אמהות,
ליווי אישי ורגשי בגישת BOT ותרפיה מכוונת לידה
נייד: 052-8814046 בית: 077-2121296
מייל: dahliaavni@gmail.com

x

#{title}

#{text}

#{price}