האם את לחוצה?! איך זה משפיע על החלב שלך?


בעקבות נגיף הקורונה בארץ ובעולם כולנו מרגישים מעט לחוצים בזמנים אלה. המניקות שבינינו בטח שמעו לא פעם שלחץ יכול להשפיע על תפוקת החלב. דווקא עכשיו, בתקופה הזאת, היה חשוב לנו לבדוק בשביל קהילת האמהות המניקות שלנו: כמה זה נכון? ומה אפשר לעשות עם זה?

כל אמא באשר היא מכירה היטב מהו מצב לחץ. השילוב של שגרת היומיום, פרנסה, זוגיות, מחלות וכד' מספיק מלחיץ בעצמו ואנו, הנשים הישראליות, חוות בנוסף לכך מצבי לחץ ובשל היותנו נמצאות בקבוצת הסיכון בתקופה זו.

​​התייעצנו עם כמה יועצות הנקה פה בארץ ולמדנו שהאמת היא שאין תיעוד מחקרי של השפעה מובהקת של הלחץ על תפוקת החלב. ובכל זאת יש נשים רבות שיכולות להעיד שהרגישו ירידה בתפוקת החלב בעקבות לחצים שחוו ביומיום.​
אז מה קורה?

במצבי לחץ וסכנה כלי הדם שלנו מתכווצים כחלק מהמנגנון ההישרדותי שלנו (Fight or Flight). כשכלי הדם מכווצים החלב גם לא זורם כמו שצריך. המנגנון מכין את האדם להתמודד פיזית עם איום או סכנה מיידית. וטוב שכך! הרי לא היית רוצה להשאיר אחרייך שובל חלב כשאת בורחת מנמר, נכון? 🙂

התאוריה של חלק מיועצות ההנקה היא שכשהאישה נתונה במצב לחץ ואין זרימה טובה של חלב כמה הנקות ברצף, הגוף מקבל סימן שאין צורך בכמות גדולה של חלב כי התינוק כביכול לא ינק הרבה. כך שאם המצב חוזר על עצמו תפוקת החלב יכולה להפגע.

מה אפשר לעשות?
ריכזנו עבורך כמה טיפים מוצלחים:

 1. קחי לך לפחות חצי שעה לפני הנקה שבה את שותה כוס חמה של תה/קפה ומתנתקת מהטלפון ומכל עדכוני החדשות המלחיצים. לא משתלם לקרוא כל עדכון חדשות וכל תגובה מהארץ והעולם אם זה יכניס אותך ללחץ.
 2. אם יש לך אפשרות תעשי מקלחת/ אמבטיה חמה. אם אין נסי למצוא משהו אחר שמרגיע אותך. (כגון הקשבה למוסיקה אהובה וכד').
 3. הניקי במקום רגוע שאת מרגישה בו בטוחה ושלווה.
 4. תוכלי לעסות קצת את החזה לפני ותוך כדי ההנקה.
 5. תוכלי לדמיין את החלב זורם מהחזה בזרימה חזקה כמו נהר או מפל. נשמע מוזר אבל לעיתים עובד מצויין!
 6. הניקי את תינוקך כשאתם צמודים "עור לעור".
 7. שתי לגימות מים תוך כדי ההנקה.
 8. צאי להליכות "לנקות את הראש".
 9. באופן כללי השתדלי לאכול נכון ולשתות (מים) כשאת צמאה.
 10. הריחי ולטפי את ראשו של תינוקך תוך כדי ההנקה. נסי להנות מהקסם של ההנקה, מהחיבור והחיבוק.
 11.  זכרי שההנקה עצמה משחררת הורמונים שעוזרים לתינוק ולאמא להרגע ובכך להתמודד עם הלחץ.
x

#{title}

#{text}

#{price}