מניקה? בהריון? קבלי טיפים במיוחד לתקופת הקורונה 

 

האם כדאי להניק בתקופת הקורונה? 
אין ספק שחלב אם הוא המזון הטוב ביותר לתינוקות, והוא מעניק לך ולתינוק יתרונות בריאותיים רבים. תקופת הקורונה המחייבת ריחוק חברתי, מעלה לא פעם את השאלה, האם כדאי לשמור על ריחוק גם בינך ובין הבייבי שלך. מחקרים שנעשו לאחרונה מראים שחשוב לשמור על קשר עם התינוק גם בתקופה זו, וההנקה יכולה לסייע. במקרה של בידוד, מומלץ על ידי מומחים מקומיים וגם WHO, לא להרחיק אם והיונק ולהמשיך כרגיל להניק. 

ברכה פרז, יועצת הנקה מוסמכת, מעדכנת , שגם נשים המאומתות לקורונה יכולות להמשיך ולהניק , אולם מאחר והנקה מהווה מגע קרוב, והתינוק עלול להיחשף לנגיף מדרכי הנשימה של האם, עליה לעטות מסיכה בעת ההנקה, ולהקפיד על הגינה.

האם כדאי לקבל יעוץ הנקה בזמן הקורונה?
לשמחתנו קיימים היום מגוון פתרונות המאפשרים ליהנות מיועצות הנקה גם בתקופה מאתגרת זו: 

ביקורי בית- ישנן יועצות הנקה המגיעות לבית (החוק מאפשר זאת, למעט מקרים בהם נדרש בידוד)

ייעוץ מרחוק- יועצות רבות מעניקות שירות באמצעות הטלפון, וואטסאפ ושירות און ליין בזום.

אנו ממליצים לבחור את הדרך הנוחה והמתאימה לך.

האם כדאי לעשות חיסון בתקופת ההריון או בזמן ההנקה?
מדינת ישראל נמצאת במקום הראשון בעולם במספר האנשים שכבר קיבלו חיסון, ובקצב הזה מרבית תושבי המדינה יהיו מחוסנים כבר בזמן הקרוב. עובדה זו מעלה שאלות רבות בקרב נשים הנמצאות בהריון או מניקות: האם החיסון עובר לחלב האם? האם החיסון יכול להזיק לעובר? האם תאוריות הקונספירציה הקשורות לחיסונים נכונות?

 

החדשות הטובות- המועצה הלאומית לרפואת נשים ונאונטולוגיה וגנטיקה ממליצה על חיסון גם לנשים מניקות המעוניינות בכך.החברות המייצרות את חיסוני הקורונה הודיעו כי אפשר להירגע, אין עדויות התומכות כי החיסון עובר לחלב האם או שהחיסון מסוכן לעובר. יתרה מכך, נשים המחזקות את המערכת החיסונית שלהן, מחזקת גם את מערכת החיסון של העובר.מסכנות אילו הן על סמך הניסיון שהצטבר מהשימוש בחיסונים נגד נגיפים אחרים, מאחר והחיסון גורם לנוגדנים נגד המחלה אצל האם, הרי שאם וכאשר יגיעו הנוגדנים לילוד מחלב האם אזי הילוד גם הוא עשוי להיות מוגן מהמחלה.

בשיחה אישית עם ברכה פרז, יועצת הנקה מוסמכת, "הנקה אכן לעיתים מאתגרת- אולם ניתן למצוא מענה ותמיכה, לאורך כל הדרך.בשנה האחרונה ביקרנו נשים מניקות בביתן ושמרנו על כל כללי הבטיחות מפני הדבקה למחלה , בקשנו מהאם לעטות מסיכה , ובעת כל הביקור השתמשתי בכפפות, והנוכחים בחדר היו רק הבעל או אדם נוסף המקורב לאם."
כמובן שבסופו של דבר זו החלטה של כל אחת ואחת, אך כולנו תקווה שהדילמה הזאת תהפוך בקרוב לנחלת העבר.

לפרטים נוספים בנושא https://www.gov.il/he/departments/news/28012021-03


מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי. מומלץ לבדוק מידע המצוי באתר זה עם יועצת הנקה מוסמכת ו/או עם רופא מוסמך על מנת לוודא שהוא מתאים לך ולילדך. כמו כן בכל מקרה של חשש הנוגע לבריאותך ו/או לבריאות ילדך, יש ליוועץ מיידית עם שירותי הבריאות או עם רופא.
 
------------------------------------------------------------------
המאמר נכתב בעזרתן של ווסיליסה שקלובסקי-קורדי, יועצת הנקה מוסמכת IBCLC באזור ירושלים, טל: 054-7570200
וברכה פרז, יועצת הנקה מורשית ומפעילה סדנאות באזור השפלה והדרום (אזורי אשדוד ואשקלון), https://www.facebook.com/havayali, טל: 050-7777785.
x

#{title}

#{text}

#{price}