25 דברים שהייתי רוצה שאמהות מניקות ידעו:

 
 1. לכולנו היו ימים בהם רצינו להרים ידיים ולהתייאש.
   
 2. קיימות בשוק יועצות הנקה שלא ישפטו אותך. המשיכי לחפש עד שתמצאי את זו שגורמת לך להרגיש בטוחה ונתמכת.
 3. הנקה איננה "הכל או כלום".
   
 4. ההנקה נראית שונה אצל כל אם ואצל כל תינוק.
   
 5. זה נורמלי שתינוקות קטנטנים אינם רוצים לרדת מהידיים. אף פעם. וזה גם נורמלי עבורם לינוק כל הזמן, לפעמים יותר מפעם בשעה. באמת…
   
 6. הגוף של רוב האימהות מיצר חלב בכמות מספקת אם הן מיניקות לעתים קרובות מספיק, אבל אצל מיעוט מאמהות אין זה כך. אספקת חלב נמוכה היא דבר אמיתי, ואם יש לך את זה, מגיעה לך עזרה מתחשבת, נעימה וטובה.
   
 7. לשון קשורה יכולה להשפיע על ההנקה. לשון קשורה אינה יכולה לינוק חלב כראוי, פוגמת בעליה במשקל ועלולה לגרום לכאב רב.
   
 8. לשון קשורה איננה תמיד הבעיה, או איננה תמיד הבעיה היחידה. קשיי הנקה הם בדרך כלל מורכבים, ולכן מגיע לכל האמהות עזרה מיומנת של יועצת הנקה מוסמכת טובה.
   
 9.  אני מייחלת למצב שבו כל יועצות ההנקה הטובות יהיו מכוסות במסגרת הביטוח. אבל לצערי זה עדיין לא המצב. אנא השקיעי את הכסף כדי לקבל עזרה טובה. רוב יועצות ההנקה לא יעלו יותר מעגלה טובה או נדנדה לתינוק. רוב יועצות ההנקה יבלו איתך שעתיים או יותר ויספקו לך מעקב לאחר מכן.
   
 10. ניתן לפתור את רוב הבעיות בהנקה על ידי חזרה ליסודות. אם הפטמות שלך כואבות, את צריכה כנראה פשוט לשנות את התנוחה, לעצב ולהחזיק את השדיים שלך, או לנתק את התינוק ולהתחיל מחדש. אם אינך מייצרת מספיק חלב, את צריכה כנראה פשוט להיניק לעתים קרובות יותר. התחילי עם היסודות לפני שתניחי שהבעיה יותר מורכבת מזה. תני אמון בביולוגיה, בגופך ובתינוקך.
   
 11. עוגיות הנקה וצמחי מרפא אכן יכולים לעזור, אבל הם מועילים רק בשילוב טיפולים אחרים לתיקון בעיות באספקת חלב.
   
 12. אינך חייבת להתמודד לבד עם ההנקה. מצאי קבוצה תומכת הנקה ולכי למפגשי תמיכה בהנקה. מצאי דרך האינטרנט אמהות עם תינוקות בגיל שלך. תמיכה מהסוג הנכון יכולה להיות מאוד משמעותית.
   
 13. חלק מהתינוקות ישנים פרקי זמן ארוכים ונרדמים בקלות. וחלקם לא. אין לזה (בדרך כלל) קשר עם האופן שבו האכלת את תינוקך. זו היא בדרך כלל תוצאה של גנטיקה, אופי ומצב הרוח של התינוק.
   
 14. אין גיל "נכון" שבו כבר אין לתינוק צורך לינוק בלילה. ישנם תינוקות הזקוקים לתזונת ההנקה בלילה מעבר למספר החודשים הראשונים. בנוסף רבים מהתינוקות אף אוהבים את זמן האיכות עם האמא בלילה.
   
 15. ההחלטה אם להניק למשך זמן ארוך או קצר – תלוי רק בך (ובתינוקך).
   
 16. לעולם אין זה מקומו של איש לשפוט אם שבוחרת שלא להיניק. יש סיבות רבות למה אמא יכלה להחליט החלטה שכזו, ואף לא אחת מהן אינה מעידה על היכולות שלה כאמא או על רמת הדאגה שלה לילדה.
   
 17. כמות החלב שאת מצליחה לשאוב אינה בהכרח  משקפת כמה חלב התינוק שלך יונק בפועל. רוב התינוקות יונקים יותר מהכמויות שהמשאבה שואבת; חלקם יונקים פחות.
   
 18. מגיע לאימהות עובדות ושואבות את כל הכבוד והאהבה שבעולם.
   
 19. אותו כבוד ואהבה מגיע גם לאימהות ששואבות בלעדית.
   
 20. תינוקות שלא מצליחים בכלל להתחבר לשד הם נדירים, אבל זה אכן קורה, וזה אחד הדברים הקשים ביותר שהייתי עדה להם כיועצת הנקה. לאימהות אלה מגיעה הזכות להתאבל על אובדן ההנקה שלהן, אבל עליהן לדעת שהן לא פחות טובות מאמא מיניקה.
   
 21. לכל האמהות יש זכות להרגיש כל רגש שהוא לגבי ההנקה שלהן. כל הרגשות נורמליים. כל הרגשות אמיתיים.
   
 22. יש משמעות רבה לעובדה אם הינקת או לא ואם הניקו אותך או לא. אך גם אין לזה כל משמעות כלל.
   
 23. הנקה, מעל לכל, היא אהבה. זו אחת מדרכים רבות לחלוק אהבה עם התינוק, הפעוטך, או הילד שלך.
   
 24. כדאי שילדים יגדלו בסביבה שבה הם יחשפו להנקה. וכך ההנקה הופכת לנורמלית. הם לומדים על תנוחות הנקה, התנהגות ועוד. זוהי אחת מהדרכים העיקריות שבהן אנחנו יכולים להגדיל את שיעורי הנשים המיניקות בארצנו.
   
 25.  הנקה היא נורמלית. הנקה היא בעלת כוח. הנקה היא פשוטה. הנקה היא יפהפיה.

כותבת המאמר: וונדי ויזנר, IBCLC
לינק למאמר המקורי באנגלית: http://wendywisner.com/2015/08/01/25-things-i-want-breastfeeding-moms-to-know
x

#{title}

#{text}

#{price}